İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde (İİBF) ‘Dijital Çağın Mesleği Mali Mühendislik ‘ konulu konferans düzenlendi.

GAÜN İslahiye İİBF  Konferans salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Mali Müşavir İsmail Tekbaş ile Ali İhsan Çelikbaş katıldı.

Mali Müşavir Tekbaş, yaptığı konuşmasında hızla değişim gösteren teknolojik, ekonomik ve düşünce alanındaki koşul ve ihtiyaçların, meslekleri değişen dünya düzenine uygun değişim yapmaya zorlamakta ve meslek örgütlerini yeni yaklaşım modelleri aramaya yöneltmekte olduğuna dikkat çekti. Muhasebe mesleği hakkında öğrencilere bilgi veren Tekbaş, bilginin üretiminde en önemli unsurların başında Muhasebe’nin geldiğine vurgu yaptı.

Tekbaş konuşmasında şunları kaydetti; “Teknolojik gelişmeler ve değişen koşullar neticesinde muhasebe mesleği ve sistemleri de değişmektedir. Bugünlerde kâğıt ve kalem ile manuel muhasebe yapanı bulmak gerçekten zordur. Muhasebeciler, bilgi teknolojisinin muhasebe sektöründe yaptığı ilerlemeler nedeniyle yeni beceriler kazanmaya yönelmektedirler. Kâtiplikle başlayan muhasebe mesleği son on yılda teknolojik gelişimler neticesinde e-beyanname, e-defter, e-fatura, yeni nesil yazarkasa ve hazır beyan sistemi gibi kavramlar ile tanışmıştır. 21. yüzyılda muhasebe mesleğinin bugünkünden daha etkin bir konumda olması için, muhasebe mesleğinin dijitalleşme ve e-dönüşüm sürecinde yaşayacağı teknolojik değişim ve gelişmelere cevap verecek yeni bir modellemeye ihtiyacı vardır.  Bu modelleme teknolojik gelişmeler ve değişimler ışığında muhasebe mesleğini; düşünce, eğitim, kültür ve teknoloji gibi alanlarda A’dan Z’ye yeniden inşa ederek geleceğe hazırlamalıdır. Bu noktada önerimiz “Mali Mühendislik”tir.”

 

İstanbul Merkezli Ventur Gümrükleme Yetkilisi ve Gümrük Müşaviri Mustafa Soner EROĞLU ise, yaptığı konuşmada Türkiye’nin dış ticaretine ilişkin önemli bilgiler vererek ithalat ve ihracat süreçleri hakkında öğrencileri aydınlattı. Ülkemizin dış ticaret verilerinin daha sağlıklı hale getirilmesi için gümrük müşavirlerine de çok önemli görevler düştüğünü belirten EROĞLU, istatistik veriler üzerinden dış ticaret açığı, yeni ürün geliştirme ve teknolojinin önemi, dış ticarette iletişim ve ulaşım süreçlerinin yönetilmesi gibi konulara değindi. Akademik ve idari personel ile öğrencilerin ilgiyle takip ettikleri konferansta, TEKBAŞ ve EROĞLU katılımcı öğrencilere muhasebe, dış ticaret ve gümrük alanlarında çalışmaları tavsiyesinde bulundular.
 
Akademik ve İdari personel ile öğrencilerin katıldığı konferans bitiminde konuşmacılara çeşitli hediyeler ve teşekkür belgesi verildi.